Pierre Mang Le Parc Rouge 2023 75cl

På lager
SKU
54357
449,00 DKK
449.00
  • Køb 6 for 413,08 DKK pr. stk. og spar 8%
  • Køb 12 for 381,65 DKK pr. stk. og spar 15%
Sammensæt din egen vinkasse med 6 eller 12 flasker og få den samme fordelagtige 6- eller 12-stks pris – også når du mixer frit mellem alle vine med label Mix & spar

Le Parc Rouge er sådan en vin, man falder over – og lige skal stoppe op ved.

Hos Pierre Mang handler vin ikke om appellations-autoritet eller store ord, men om sted, intuition og frihed. Le Parc er en mark, der behandles som netop det: et levende rum, ikke et system. Og det mærkes i vinen.

2023-årgangen er frisk, levende og umiddelbar. Det er rødvin med energi – ikke tyngde. Frugten er klar og saftig, strukturen let, og udtrykket mere flydende end poleret. Her er ingen overdreven ekstraktion, ingen makeup, ingen forsøg på at gøre vinen “seriøs” på den traditionelle måde.

I glasset møder du røde bær, kirsebær, lette krydderurter og et strejf af noget grønt og levende. Smagen er saftig, rank og letdrikkelig, med en syre der holder det hele spændstigt og en afslutning, der inviterer til næste slurk.

Le Parc Rouge er vin, der fungerer, når flasken åbnes uden plan. Når maden er enkel. Når samtalen er vigtigere end analysen.

Det er ikke vin, der beder om opmærksomhed –
men vin, der fortjener den, hvis man giver sig tid.

Sådan drikker vi den 

  • Let afkølet: 13–15 °C

  • Ingen karaffel nødvendig – bare åbn

  • Perfekt til charcuteri, grønt, pizza, grill eller “vi finder ud af det”-mad

En vin, der minder dig om, hvorfor du begyndte at drikke vin i første omgang.

 

SPAR 5%!
Tilmeld dig vores nyhedsbrev.
Modtag din rabatkode direkte i din indbakke.
Spar 5%!